Historia Sianożęty - jaka jest historia, co warto wiedzieć, co z

Sianożęty to malownicza, kameralna wieś letniskowa położona w woj. Zachodniopomorskim. Wchodzi w skład gminy dużo bardziej znanego miasta Ustronie Morskie.

Pierwsze wzmianki o tej nadmorskiej wsi pochodzą z 1255 roku i opisują moment nabycia jej przez biskupa Hermana. Do momentu wkroczenia tutaj wojsk radzieckich w 1945 roku były maleńką wsią rolniczo-rybacką znaną pod nazwą: Ziegenberg (tł. Kozia Góra). Po wojnie gdy wysiedlono rdzennych mieszkańców, zmieniono również nazwę na polsko brzmiące Sianożęty, zasiedlając wieś  Polakami ze wschodu. Na przestrzeni lat powstało w Sianożętach kilka zakładowych ośrodków wczasowych, które wpłynęły na rozwój wsi i zaczęli tu przyjeżdżać wczasowicze z całej Polski.

Obecnie wieś liczy niespełna 420 mieszkańców i oferuje turystom 1400 m pięknej, piaszczystej plaży kończącej się od wschodu małym molo.  Wielbiciele spacerów mają w Sianożętach również do dyspozycji promenadę oddzieloną od plaży pasem zieleni, a fani 2 kółek ścieżkę rowerową, która zaprasza na przejażdżkę do Kołobrzegu.

 

Ostatnia aktualizacja - listopad 2023

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0